Anasayfa / Gaziantep / Şehitkamil İlçe
şehitkamil ilçe
şehitkamil ilçe

Şehitkamil İlçe

Alleben deresi iki merkez ilçenin sınırları olarak kabul edilmiştir. Kuzeyde kalan kısım Şehitkamil ilçesidir. Adını Antep savunmasında 14 yaşında hayatının baharında şehit edilen Mehmet Kâmil den almaktadır.

Güneydoğu Anadolu bölgesinin batı kısmında bulunan ilçe 1268 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahiptir. İlçenin hâkim iklimi bulunmamaktadır hem Akdeniz ikliminin hem de karasal iklimin özelliklerini taşır.

İlçe sınırları içinde Sof dağları, Dülükbaba, Gireniz ve Sam dağları olmak üzere 4 yükselti barındırmaktadır. Akarsuları arasında en önemlisi ise iki ilçeyi birbirinden ayıran Alleben deresidir.

Ortalama nüfus 700.000 olarak hesaplanmıştır ve ilçe sınırları içinde 143 mahalle bulunmaktadır. İlçe okuma yazma oranında ise yüzde 92 oranla oldukça iyi durumdadır.

Fransız askerlerinin hain saldırısıyla savaş alanında dahi olmayan Mehmet Kâmil şehit edilmiştir. Mehmet Kâmil Antep savunmasının ilk şehidi olmuştur.

Gaziantep’in genelinde görülen kültür çeşitliliği ilçede de aynı şekildedir. Kürtler, Türkler, acemler ve aleviler bir arada yaşamaktadır bölgede. Bu çeşitlilik yaşam alanlarına dahi yansımıştır.

Görülmesi mutlak olan yerlerden biri Ali Naçar camisidir. Osmanlı mimarisinin eşsiz örneklerinden biri olan caminin tarihi kesin olmamakla beraber 1300 lü yıllara kadar uzanmaktadır. Bir diğer mekân ise Dülük antik kentidir. Gezilecek ve alışveriş yapılabilecek birçok enfes mekân mevcuttur; büyük pasaj, altın çarşısı, bakırcılar çarşısı ve birçok han.

Yöre en çok dikkati mutfağıyla çekmektedir. Yuvalama, içli köfte ve patlıcan kebabı bu lezzetlerin en başında görülmektedir.

Yakın zamanda ilçede Dülük’te Lale Devri adında bir sergi açılmıştır ve oldukça ilgi görmüştür.

Hakkında Gaziantep Son Dakika

Sizlere Gazi şehrimizin son dakika haberlerini tarafsız olarak sade bir dille yayınlamak için emek harcayan yarı zamanlı Süpermeniz!

Mutlaka Okumalısın!

gaziantep

Gaziantep İli

Gaziantep denince akla gelen ilk şeyler arasında Gaziantep Kalesi, baklava ve antepfıstığı bulunmaktadır. Yöreye verilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir