Anasayfa / Gaziantep / Şahinbey İlçe
şahinbey ilçe
şahinbey ilçe

Şahinbey İlçe

Gaziantep’in 3 büyük merkez ilçesinden biridir. İlçe adını Antep savunmasına büyük katkılar sağlayan Şahin Beyden almıştır. Şehrin en büyük ilçesidir ve nüfusu 600.000 civarındadır.

İlçe adını, Antep savunması sırasında Kuva-i Milliye Komutanlığı’na atanan ve “Düşman cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez” diye Kilis Yolu üzerindeki Elmalı Köprüsünde halka cesaret vererek şehri savunan Komutan Şahinbey’in adından almakta olup, bir de burada Şahinbey Anıtı bulunmaktadır.

Bölgedeki ilk yerleşim kanıtları, tarihinin MÖ 4000 yıllarına dayandığını göstermektedir. Bölgenin Mezopotamya ve Akdeniz arasındaki konumu, çok eski çağlardan beri yerleşim yeri olmasının başlıca sebeplerinden biridir. Sırayla Hititlerin, sonraları Asurluların, MÖ 5.yüzyılda ise Perslerin hakimiyeti altına girmiş ve Kapadokya Satraplığına bağlanmıştır. Kısa bir süre Kommagene krallığına katılmış; MS 72 yılında Romalılar bölgeye tamamen sahip olmuştur ve 10.yüzyılın sonlarında ise Bizans’a dahil olmuştur. Malazgirt savaşından sonra Selçuklular yöreye akınlar düzenlemiş ve Türkmen boylarından insanlar bölgeye yerleşmişlerdir. Daha sonra Eyyubilerin eline geçmiş, ardından yeniden Selçuklu devletine dahil olmuştur. 1516 yılında ise Yavuz Sultan Selim’in Memluk devletini ortadan kaldırmasıyla Osmanlı topraklarına dahil olmuştur.



Gazi Mustafa Kemal Atatürk nüfus kaydını kendi isteğiyle bu ilçeye aldırmıştır.

İlçe toprakları içerisinde 1496 m yüksekliğe sahip Sof Dağları yer almaktadır. Bu dağların uzanma yönü doğudur ve dağların arasında birçok küçük vadi yer almaktadır. Rakımı yaklaşık 850m, yüzölçümü 960 kilometrekaredir. İlçede genel olarak Akdeniz iklimi hâkim olsa da Sof dağlarının da etkisiyle karasal iklim izleri de görülmektedir.

İlçenin genel ekonomisi küçük sanayiye dayalıdır. Merkez ilçe olduğundan ekonomisi oldukça gelişmiştir ve şehrin alışveriş merkezi konumundadır.

Hakkında Gaziantep Son Dakika

Sizlere Gazi şehrimizin son dakika haberlerini tarafsız olarak sade bir dille yayınlamak için emek harcayan yarı zamanlı Süpermeniz!

Mutlaka Okumalısın!

şehitkamil ilçe

Şehitkamil İlçe

Alleben deresi iki merkez ilçenin sınırları olarak kabul edilmiştir. Kuzeyde kalan kısım Şehitkamil ilçesidir. Adını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir