Anasayfa / Gaziantep / Oğuzeli İlçe
Oğuzeli İlçe
Oğuzeli İlçe

Oğuzeli İlçe

Oğuzeli, Şehrin güneydoğusunda bulunan Sacır suyu kenarında kurulmuş ilçedir. İlçe konumuna girmeden önceki adı Büyükkızılhisar köyü olarak geçmektedir. İsminin ise Oğuz boylarından geldiği açıkça anlaşılmaktadır. Tilbaşar kalesinde MÖ 3000 yıllarında ait kalıntılar bulunmuştur. Bölgede sırasıyla Hitit, Asur, Medler, Persler, Romalılar, Sasaniler ve Bizans devletleti hüküm sürmüştür. Müslümanlar ve Bizanslılar arasında sık sık el değiştiren bölge, Abbasi zamanında tamamen İslam toprağı olmuştur. Türklerin bölgeye yerleşmeye başlamasıyla Türk-İslam egemenliğine geçen bölge Selçuklu zamanında tamamen Türk hakimiyetine girmiştir. Osmanlı hakimiyetine girdiği zaman ise, sicile Kızılhisar-i Fevkani olarak işlenmiştir bölgenin adı. Millî mücadele zamanında ise Fransızların çevre köyleri işgal etmesiyle halk Kuvayı milliye birliklerine katılarak bölgeyi işgalden kurtarmışlardır. Oğuzeli 1946 da ilçe olmuştur ve 1995 yılında Elbeyli ilçesi ve 23 köy ilçeden ayrılarak Kilis topraklarına dahil edilmiştir. 23 Temmuz 2004 yılında şehrin 3.merkez ilçesi olarak adlandırılmıştır.

Oğuzeli İlçesi’nin Tarihi

Karacaoğlan yörenin köylerinde gezginlik yapmış ve birçok eserinde ilçenin köylerinden bahsetmiştir. Şöhreti bütün ülkeye yayılan Ezo Gelin de bu ilçenin Dokuzyol köyünde doğup büyümüştür. İlçede Tilbaşar kalesi ile beraber Hamzababa, Gaffurbaba, Şıh Bilecan Türbesi bulunmaktadır. İlçenin yaklaşık 12 km. kadar güneydoğusunda; Gündoğan Köyü’nde yer alan Tilbaşar Kalesi, M.Ö. 3000 yıllarından kalma ve tunç çağlarından itibaren birçok insana ev sahipliği yapan Tilbaşar Höyüğü ’nün üzerinde yapılmıştır. Eski adıyla Tel-Başir, sonradan Tilbaşar olarak isimlendirilmiştir.

Hakkında Gaziantep Son Dakika

Sizlere Gazi şehrimizin son dakika haberlerini tarafsız olarak sade bir dille yayınlamak için emek harcayan yarı zamanlı Süpermeniz!

Mutlaka Okumalısın!

Nizip İlçe

Nizip İlçe

Nizip İlçede tarım ve sanayi gelişmiş durumdadır. Antep fıstığı ve zeytin bahçeleri oldukça yaygındır. Zeytinyağlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir