Anasayfa / Gaziantep / Nizip İlçe
Nizip İlçe
Nizip İlçe

Nizip İlçe

Nizip İlçede tarım ve sanayi gelişmiş durumdadır. Antep fıstığı ve zeytin bahçeleri oldukça yaygındır. Zeytinyağlı sabunu oldukça meşhurdur. Antepli yaşlı insanlar genelde saçlarını zeytinyağlı sabunlarla yıkarlar.

Geçmişi MÖ 2000 yıllarına dayanır. 1517 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. İlçe Fırat nehrinin oluşturduğu Orta Mezopotamya havzasındadır. Nusaybin demiryolu ve E20 otoyolu ilçenin içinden geçer.

İlçe 5 belediye ve 79 köye sahiptir. Yerleşim genelde toplu şekildedir. İlçe merkezi yerleşimi planlıdır.

İlçede bir adet devlet hastanesi, 10 adet Aile Sağlık Merkezi, SSK sağlık istasyonu, ana çocuk sağlık ocağı, aile planlama merkezi, verem savaş dispanseri bulunmaktadır. Merkezde üç tane düz lise, iki tane Anadolu lisesi, ticaret lisesi, kız meslek lisesi, sağlık meslek lisesi, veterinerlik lisesi, imam hatip lisesi vardır.  İlçede Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı meslek yüksek okulu hala eğitime devam etmektedir. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde biçki-dikiş, halıcılık ve konfeksiyon kursları, hat kursu, kasaplık kursu, Arapça ve İngilizce kursları açılmaktadır. ‘Bağbozumu Tiyatro Grubu’ adlı grup birkaç öğretmen tarafından kurulmuştur ve faaliyetlerine devam etmektedir.

İlçe tarıma dayalı sanayi bölgesidir. En önemli gelir kaynakları Antep fıstığı, zeytin, mercimek, buğday, arpa ve bağcılıktır. Zeytinyağı üretimi oldukça yaygın ve kalitelidir. Ayrıca çırçır fabrikaları vardır.

Nizip, adını 409 yılında bölgede yaşayan ‘Nizipsiz’ adlı bir papazdan almıştır. O zamanlar yörenin en sevilen papazı, daha sonra bölgeye yerleşmiş ve ismi bölgeye yadigâr kalmıştır.

Ünlü tambur üstadı Necdet Yaşar’ın memleketidir.

Gaziantep’in Şanlıurfa’ya komşu olan ilçesidir. Birecik ve Nizip arası çok yakındır.

İlçe toprakları, genelde düzlükler, alçak tepelerle kaplıdır. Yükselti batıdan doğuya, kuzeyden güneye doğru alçalır. Yükselti değerleri kuzeyde 800 m, batıda 700m, güney ve doğu tarafında 300-350m civarındadır. Kocatepe (900 m), ilçenin en yüksek noktasıdır. İlçe toprakları doğuda Fırat Irmağı, orta bölümde Nizip Çayı tarafından sulanır. Fırat Nehri, Şanlıurfa sınırı boyunca devam eder, kıvrımlarla güneye doğru ilerler. Kuzeydeki tepelerden doğan Nizip Çayı, ilçe merkezinden geçer, doğudan gelen bir dereyle birleşir, doğuya yönelerek Fırat’a katılır. Irmakların suları ilkbahar ve kışın kabarır. İlçede birçok Güneydoğu ilçesi gibi karasal iklim mevcuttur. Yıllık ortalama sıcaklık 17,4°C, yağış tutarı 440-450 mm’dir. Yağış en çok kış ve ilkbahar aylarında düşer. Bozkır bitkilerinin yanı sıra, Akdeniz çalı türleri ve zeytin ağaçlan doğal bitki örtüsünü oluşturur.

Hakkında Gaziantep Son Dakika

Sizlere Gazi şehrimizin son dakika haberlerini tarafsız olarak sade bir dille yayınlamak için emek harcayan yarı zamanlı Süpermeniz!

Mutlaka Okumalısın!

şahinbey ilçe

Şahinbey İlçe

Gaziantep’in 3 büyük merkez ilçesinden biridir. İlçe adını Antep savunmasına büyük katkılar sağlayan Şahin Beyden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir