Anasayfa / Gaziantep / Karkamış İlçe
Karkamış İlçe
Karkamış İlçe

Karkamış İlçe

Karkamış İlçe sanayi yönünden gelişmiş değildir. Ama Suriye-Türkiye sınır kapısını bünyesinde bulundurduğundan oldukça önemli bir yere sahiptir. İlçenin toprakları tarıma oldukça elverişlidir. Hem Fırat nehrine yakındır hem de ilçe sınırlarında birçok su kanalı bulunmaktadır. Bronz çağı döneminde ismi Uruk olarak adlandırılmıştır. Coğrafi konum açısından oldukça önemli bir noktadadır, çünkü Mezopotamya, Mısır ve Anadolu yollarının kavşak noktasında bulunmaktadır. Bu sebeple ilçenin yerleşimi kesintisiz devam etmiştir. Kadeş savaşının yapıldığı ve tarihin ilk yazılı anlaşmasının yapıldığı ilçe 1876 yılında İngiliz Hogart tarafından keşfedilmiştir. Ünlü Gılgamış destanındaki Gılgamış’ın yörede yaşadığı ve bu nedenle adının ona ithafen Karkamış olduğu varsayılmaktadır. Bölge 1516 Mercidabık zaferiyle Osmanlı topraklarına katılır. 1990 yılında ise ilçe olur. Toplamda 36 köyü vardır. Gaziantep‘in konumu dolayısıyla en değerli ilçesi denilebilir.

Sanayinin fazla gelişmemiş olduğu ilçede en önemli geçim kaynağı tarımdır. Pul biber, mercimek, pamuk, buğday ve arpa en çok yetişen ürünlerdir. Sanayi gelişmemiş olduğundan nüfus fazla kalabalık değildir. Son yıllardaki veriler nüfusun 9000 civarında olduğunu göstermektedir. Bölgede karasal iklim hakimdir. Kışlar soğuk ve bol yağışlıdır; bu nedenle kışın hayat ilçede hayli zordur. Yazın sıcak ve kuraktır; sıcaklık 45 50 dereceye ulaşmaktadır. Bu da yaşamı oldukça zorlaştırmaktadır. Yüz ölçümü olarak Gaziantep’in en küçük ilçesidir. Yüz ölçümü tahminen 341 km2 dir. İlçedeki rakım 365 metreyle diğer ilçelerin rakımından düşüktür.

İlçe tarihi olarak o kadar çok olaya şahit olmuştur ki; sokaklarında buram buram tarih kokar. Fırat nehri kıyısında gezmek enfes bir duygudur. İlçenin yöresel lezzetlerinin yanında Türkmenlerin eşsiz yemekleri de çok lezzetlidir. Türkmen pilavı ve balık tamdırması gibi.

Hakkında Gaziantep Son Dakika

Sizlere Gazi şehrimizin son dakika haberlerini tarafsız olarak sade bir dille yayınlamak için emek harcayan yarı zamanlı Süpermeniz!

Mutlaka Okumalısın!

Nizip İlçe

Nizip İlçe

Nizip İlçede tarım ve sanayi gelişmiş durumdadır. Antep fıstığı ve zeytin bahçeleri oldukça yaygındır. Zeytinyağlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir