Anasayfa / Gaziantep Son Dakika / BÜYÜKŞEHİR RAMAZAN HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI
2-min
2-min

BÜYÜKŞEHİR RAMAZAN HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 11 ayın sultanı ramazan ayı için hazırlıklarını tamamladı. Belediye, ramazanı dolu dolu geçirmek isteyen vatandaşlar için birçok etkinlik planladı.

   Sokak iftarları, ramazan sohbetleri, tasavvuf konserleri, şiir dinletisi, söyleşi, orta oyunu, gölge oyunu ve tiyatro gösterilerini de içeren etkinlikler için yürütülen yoğun çalışmalar tamamlandı.

Büyükşehir Belediyesi, ramazan etkinliklerini bu senede; Festival Parkta “Ramazan Sokağı” adı altında oluşturulan standlarda Gaziantep kültürüne özgü ürünler sergileyecek. Belediyenin yanı sıra stand alan firmalarda Gaziantep yöresine özgü ürünler satabilecek. Belediye bu doğrultuda; vatandaşlara hem zevkli  bir ramazan gecesi sunmayı hem de Gaziantep’e özgü  ramazan alış-verişi yapma imkanı sunmayı hedefliyor.

SANATÇILAR KONSERLER VERECEK

Ramazan etkinlikleri kapsamında, Festival Park’ta saat 22.15’de başlayacak konserlerle vatandaşlar günün sıkıntısını atacak. 16 Haziran Çarşamba günü başlayacak etkinliklerde, Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Veysel Çelikdemir’in kum sanatı gösterisi ve İhsan Güvenç’in konseri olacak. Ramazan ayı boyunca her perşembe günü ramazan söyleyişileri  kapsamında TRT1’de Payitaht ‘Abdülhamid’ dizisinde Tahsin Paşa’yı oynayan Bahadır Yenişehirlioğlu Gazianteplilerle bir araya gelecek.

Tasavvuf konserinde Ender Doğan, Mehmet Kemiksiz, Mustafa Demirci, Turgay Başyayla, Aykut Payam, Ömer Karaoğlu, Agah, Levent Kaya, Bekir Çiçek, Orhan Hakalmaz, Türk Halk Müziğinde Kubat, ilahi sanatçısı Mehmet Bostan hayranlarıyla bir araya gelecek.

Celed Uşaglar Ramazan özel gösterisinin yanı sıra Huzur Sohbetlerinde Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Hayati İnanç, Sabiha Doğan, Nurdan Damla Gazianteplilerle bir araya gelecek.

Her gün iftardan sonra Meddah, çocuklar için gölge oyunu, orta oyunu sahnelenecek. Ayrıca ilçelerde de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

HEDEF 300 BİN KİŞİYE İFTAR

Öte yandan 6 ayrı noktada; Gaziantep Üniversitesi Atakent Parkı, Şehreküstü İtfaiyesi yanı Talat Özkarslı Spor Salonu önü, Kayaönü İtfaiyesi içi, Düztepe Çamlık Parkı içi, Karataş Mahallesi 103410 Cadde (Şahinbey Kavaklık Rotary Aile Sağlığı Merkezi karşısı) ve GAR binası önünde iftar çadırları kurularak vatandaşlara hizmet verilecek.

Ayrıca ramazan ayı içerisinde 20 mahallede sokak iftarları verilecek. Onun yanı sıra aşevlerinde ramazan ayı boyunca 150 bin porsiyon yemek dağıtımı yapılacak.

7 taşra ilçesinde ramazan iftarları verilecek. Bunun yanı sıra yetim yoksul ailelere yönelik ziyaretler yapılacak.

Bu arada şehit aileleri, gazi, öksüz, yetim, engelli ve yaşlılara yönelik iftar buluşmaları gerçekleştirilecek.

Muhtaç ailelere yönelik 80 bin Ramazan paketi dağıtılması planlanan ramazan boyunca, iftar çadırları ve aşevleri dahil yaklaşık 300 bin kişiye iftar hizmeti verilmesi umuluyor.

CAMİLER TEMİZLENDİ

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan özel bir ekip ile şehir genelinde yürütülen bu projede 615 Camii temizliği başarıyla tamamlandı.

Ekipler, camilerin içinde bulunan halıları, mihrabı, minberi, vaaz kürsüsünü, kütüphaneyi, müezzin mahfili gibi bölümlerin temizlik ve bakımını yapıyor. Gaziantep genelinde 615 camiyi temizleyen ekipler, tüm camileri vatandaşların ramazan ayında ibadetlerini daha rahat yapabilmesi için gerçekleştirdi.

ZABITA DENETLEMELERİNİ SIKLAŞTIRACAK

Bu arada Zabıta Daire Başkanlığı, ramazan ayı boyunca denetlemelerini daha da sıklaştıracak.

Trafik Zabıta Şube Müdürlüğü ve Denetim Şube Müdürlüğü ile mobil ekipler şehrin huzur ve rahat  bir Ramazan geçirmesi için 7-24 denetleme yapacak.

Ramazan ayı boyunca, toplu taşıma araçları denetlenirken, işporta ve seyyar satıcılığın yapılması engellenecek ve insanları iyi niyetinin istismar edilmemesi, çarşı, pazar, AVM’ler ve camilerde fırsatçılar ile dilencilere göz açtırılmayacak.

Ayrıca, sebze ,meyve gibi gıdaların tezgahlara sağlıklı ve taze bir şekilde ulaşması ve vatandaşların gönül rahatlığıyla alışveriş yapması, kaldırımlar ve parkların halkın hizmetine sıkıntısız  sunulması,   gürültü kirliliği yapanların engellenmesi ve  şehrin kirletilmemesi için koruyucu ve önleyici tedbirleri artıran ekipler, şehrin güven ve huzuru için kesintisiz hizmet verecek.

Hakkında Gaziantep Son Dakika

Sizlere Gazi şehrimizin son dakika haberlerini tarafsız olarak sade bir dille yayınlamak için emek harcayan yarı zamanlı Süpermeniz!

Mutlaka Okumalısın!

Gaziantepde Kamyonet Devrildi.

Gaziantepde Kamyonet Devrildi.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde Cevdetpaşa mahallesinde Namık Kemal Caddesi üzerinde trafik kazası meydana geldi. Trafik kazasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir