Anasayfa / İlçe Haberleri / Araban / Araban Kalesi İç Kale Camii İbadete Açıldı.
Araban Kalesi İç Kale Camii İbadete Açıldı.
Araban Kalesi İç Kale Camii İbadete Açıldı.

Araban Kalesi İç Kale Camii İbadete Açıldı.

Restorasyonu yapılan Araban (Raban) Kalesi iç kale camii ibadete açıldı.
Araban İlçemizde tarihi Erken Tunç Çağına (M.Ö. 2.800) kadar uzanan ve çoğunluğu toprak altında olmakla beraber yer yer sur ve burç yapılarına ait duvar izlerinin görüldüğü bir höyük üzerine yapılan kaledeki cami restorasyonu yapılarak ibadete açıldı.
Gaziantep Valiliği YİKOP tarafından Kültür Katkı Payları Fonu’ndan ayrılan fonla, 2014 yılında aslına uyularak  restorasyonuna başlanılan Araban (Raban) Kalesi İç Kale Camii Araban halkının hizmetine sunuldu.
Cami açılışına Vali Ali Yerlikaya, Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J.Kıdemli Albay Halil Uysal, Araban Kaymakamı Emin Bağlı, Araban Belediye Başkanı Mehmet Özdemir, İl Müftüsü Ahmet Çelik, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Bülent Öztürk ve ilçe halkının katılımıyla kılınan Cuma Namazından sonra mescit olarak tekrar ibadete açıldı.
Vali Yerlikaya açılışta yaptığı konuşmada ecdadımızın emanetlerine ve tarihimize sahip çıkmanın önemini vurgulayarak “Bu tarihi camimizin tekrar gün yüzüne çıkarılmasında ve ibadete açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Tarihi İç Kale Camii ilçemize hayırlı olsun“ dedi.
Daha sonra Vali Yerlikaya protokol üyeleriyle birlikte İlçe merkezindeki Recep Tayyip Erdoğan Parkında ilçe halkıyla bir araya gelerek bir süre sohbet etti.

Hakkında Gaziantep Son Dakika

Sizlere Gazi şehrimizin son dakika haberlerini tarafsız olarak sade bir dille yayınlamak için emek harcayan yarı zamanlı Süpermeniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir